Grafik Tasarım & Organize Matbaa
Kampanya Spotu Başlığı
Tüm matbaa hizmetlerimiz ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak için bizim ile iletişime geçiniz.
BİZE ULAŞIN

Afiş Poster

Afiş Poster

Afiş poster baskı ürünlerin, hizmetlerin tanıtımında veya yeniliklerin hızlı bir şekilde anlatılması için, dış ve iç mekanlar da kullanılan baskı türleridir. Afişler, TV, radyo ve basın ilanlarında en iyi destek veren reklam ürünleridir.

Afişlerde tasarım tarzı çok farklıdır. Genelde yazılan metinler okunmak amaçlı değil, fark edilmek amaçlı hazırlanmaktadır. Bu nedenle, kolayca mesajını veren ve fark edilen sloganlar kullanılmaktadır. Etkileyici ve şok edici görsellerle desteklendiğinde, ortaya iyi bir reklam ürünü çıkmaktadır. Afişler, reklam afişleri, sosyal afişler ve kültürel afişler olarak ayrılmaktadır. Reklam afişleri, genelde bir ürün ve hizmeti pazarlamak amacı ile sosyal afişler, bilgi vermek ve halkı aydınlatmak için, Kültürel afişler, tiyatro, sinema, seminer gibi etkinlikleri tanıtma ve duyurma amaçlı basılmaktadır. İç mekan afişleri ve dış mekan afişleri olarak da ayrım yapılabilmektedir. Dış mekan da kullanılan afişlerde, genelde hava şartlarına dayanımlı baskı malzemeleri, iç ortamda kağıt kullanılmaktadır. Tüketiciye verilecek olan mesaj belirlendikten sonra, müşteriden afiş veya posteri nerde kullanacağı bilgisi alınmaktadır. Dış ortam ise, kullanılacak materyaller değişmektedir. Kağıt baskı, branda baskı, bez afiş ve vinil baskı gibi olmaktadır.

Bu bilgiler alındıktan sonra grafik tasarımcı, dikkat çekici ve insanların baktığında mesajını anladığı tasarım yapmalıdır. Afiş baskısında, basılacak olan malzemenin sayısı yüksek miktarda ise, ofset baskı en ekonomik çözüm olmaktadır. Basım yapılacak malzemenin sayısı az ise, dijital baskı yapmak daha iyidir. Maliyet açısından bakıldığında az adet olan basımlarda dijital baskı önerilir, fakat ofset baskının basım kalitesini dijital baskı yakalayamaz. Ofset baskı tekniği, afiş baskılarında çok başarılı basım sonuçları vermektedir. Ofset baskıda, resimler ve yazıların netliği çok iyidir.

Ofset baskı, 4 ana renkte ( CMYK ) basım yapmakta iken, dijital baskı 3 ( RGB ) renkte baskı yapmaktadır. Ofset baskı için baskıya girecek olan materyal, afişin baskı sırasında fire vermemesi için kağıda yerleştirilir. Bu da, artı olarak maliyetleri düşürür. Genellikle afiş baskısında, ince kuşe kağıtlara baskı yapılmaktadır. 110 gr kuşe, 1. hamur kağıtlar veya seçilen herhangi bir kağıda baskı yapılabilmektedir. Kullanılan ölçüler firmanın isteğine bağlıdır. 350 x 500 mm’den başlayarak 700 x 1000 mm’ye kadar çıkabilen ve daha büyük olan boyutları vardır. Özel çalışmalarda selefon, lak ve varak baskı istenilebilmektedir. Afiş ve poster baskılarında önemli olan, baskı kalitesidir. Bu nedenle, ofset baskının yarattığı mükemmellik en üst seviyededir. İstanbul ofset, her türlü afiş ve poster baskısında, kalitesi ile her zaman farkını göstermektedir

Afiş Poster Tasarımı Nasıl Hazırlanır?

Afiş poster tasarımları son zamanlarda hem firmaların hem de organizasyonların kaçınılmaz bir eylemi haline gelmiştir. Bugün sizlere en basit afiş poster tasarımı şablonlarını oluştururken dikkat etmeniz gereken ayrıntıları bir araya getireceğiz. Bu ayrıntılar sayesinde kısa süre içerisinde hem sade hem de kurumsal bir standartı olan bir şablonu elde etmiş olacaksınız. Daha fazla vakit kaybetmeden afiş örnekleri ödev veya alternatif iş kollarıyla ilgili sizlere sunum yapmaya başlayalım. 

Afiş Nasıl Hazırlanır?

Afiş bastırma öncesinde, kullanacağınız afişi nerede ve ne şekilde değerlendireceğinizden emin olmanız büyük önem taşımaktadır. Bu afişler içerisinde güçlü bir kullanım sağlamak adına renk paleti, yazı puntosu ve fotoğraf seçimi gerçekleştireceksiniz. Bu ayrıntılar düşünüldüğünde, kaliteli bir afiş tasarımı yapmak için yapmanız gereken en önemli ayrıntı, bu üç segmenti bir araya getirdiğinizde ne kadar estetik durduğu ve sonucunda da hedeflediğiniz şeylere ne kadar yaklaştığıyla ilgilidir.

Kendiniz afiş tasarlamayı arzu ediyorsanız, Corel Draw programını size tavsiye ederiz. Bu program ile kendi içlerinde olan şablon avantajlarıyla kısa süre içerisinde arzu ettiğiniz afiş segmentine ulaşabileceksiniz. Afiş hazırlarken iyi bir slogan bulmak da çok önemlidir. İnsanların dikkatini uzaktan da olsa çekebilecek bir öne çıkartmayı da yaptıktan sonrasında, simetrik ya da asimetrik yerleştirmeyle afişinizi tamamlayabilirsiniz. Corel Draw programı içerisinde sadece afiş değil, broşür ve el ilanı hazırlamak da hazır şablonlar arasında oldukça kolay. Poster tasarımı nasıl yapılır merak ediyorsanız aşağıda yer alan örneklerimizden de faydalanabilirsiniz. 

Afiş Tasarımı Adımları

Afiş tasarımı adımları aslında basittir. Yukarıda da belirttiğim üzere ilk olarak, hedef olarak görülen bölge ile ilgili ve çalışmayla ilgili adım atılması gerekir. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına mümkün olabildiğince çok kişiye yansıtılabilecek bir şema oluşturmak önemlidir. Ardından doğru slogan seçimi ve renk paleti tercihi ortaya çıkmalıdır. Siyah-Beyaz gibi ters renkleri kullanarak oldukça akılda kalıcı tasarımlar yapabilmek mümkündür. Kolay afiş örnekleri arasında da en çok tercih edilen yöntemler bunlardır aslında.

SEO

14 Mart 2022
39 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
steroid satın al / steroid sipariş / orjinal steroid / anabolik steroid satın al / steroid satışı / steroid fiyat / steroid fiyatları / steroid al