Site Rengi


Bize Ulaşın
Reklam Grafik ve Web Tasarımlarınız İçin Lütfen Bizim İle iletişime geçiniz. 0533 665 41 59
BUTON METNİ

Kurumsal Kimlik

kurumsal kimlik

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Tasarımı tanım olarak, bir firmanın, bir mal ya da hizmetinin adını ve markasını, yaptığı işi, çalışanları ve hizmet anlayışı gibi birçok konuyu kapsayan kurum kimliğidir. Bir başka deyişle kurumsal kimlik, kurumun vizyon, misyon ve değerlerine ait görsel, fiziksel ve duyusal olarak kendini ortaya koyması ve sektöründeki alanda kendini pazarlamasıdır. Çünkü işletmeler ve onların markaları, kurumsal kimliklerinin etki gücü ile pazarda daha iyi yer edinebilmektedir. Bu açıdan kurumsal kimlik doğru ve tutarlı bir şekilde geliştirilmelidir.

Kurumsal kimlik çalışmaları birçok evreden oluşur. kurumsal kimlik çalışmalarına başlarken üzerinde iyi düşünüp doğru karar vermek gerekir. Markanızın kurumsallığı hedef kitle üzerinde bir kez oturduktan sonra değişiklik veya güncelleme yapmak çok zor olacaktır. İnsanların gözünde olgu yaratmak var olanı güncellemekten daha kolay olduğu varsayılır.

Markanın güçlü bir etki yaratması ve kalıcı bağlar kurması ilk önce kendisini görsel olarak nasıl ifade ettiğine bağlıdır.

Firmanızın çizgi altı ve çizgi üstün marketing strajilerine ve kurum kimliğine ihtiyacı vardır. Marka oluşturmak için ilk aşama çizgi altı kurumsal kimlik tasarımlarının ve stratejilerinin oluşturulmasıdır.

İlk önce kurumsal kimlik tasarımı nedir? kısaca deyinelim. Tasarım kelimesi İngilizce ve Fransızca da kullanılan “desing” kelimesinin karşılığı olarak kullanılmaktadır. Desing kelimesi Latince bir kelime olup, Tasarım kelimesinin yerine kullanılmaktadır. Tasarım algılama ve kavrama arasındaki bir zincir gibi bağlama aracı olmaktadır. Öznel Kişiye özgü olamayan kanıtlanabilir olduğundan dolayı önemsiz ayrıntılara değil, önemli özellliklere dikkat çekmektedir.

Kurumsal Kimlik

kurumsal kimlik tasarımı kurumun yaptığı faaliyetlere “kişilik, ilke, misyon ve vizyon” kazandırması anlamına gelir. Peki şirketler veya kurumlar neden kurumsal kimliğe ihtiyaç duyarlar ve neden duymalıdırlar? Kurumsal kimliğimiz bir kurum veya kuruluşun görünen yüzünün aynası gibidir. Kurum ve kuruluşların kendini ifade etme şeklidir aynı zamanda ve bu ifade belli sınırları çizilmiş üzerinde bir çok değişiklik ve çalışmalar yapılmış ve doğru bir biçimde yapıldıysa değiştirilemez nitelikteliğe sahiptir.

kurumsal kimlik tasarımında en önemli kısım öncelikle logo tasarımıdır. Başlangıç noktası ve en önemli yapı taşı olan logo tasarlanırken uygulama alanları çok iyi düşünülmeli, teknik olanaklar göz önünde bulundurulup her alanda tutarlı bir şekilde uygulanabilirliği hesaplanmış olmalıdır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı , markanızın yüzünü ve prestijini oluşturan , marka değerinizi yükselten bir bütündür. Enteresan Çizgi profesyonel marka hizmeti veren ajanstır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı oluşturulurken kimliği belirlenen kurumu anımsatacak logo, amblem çalışma yapılan firmayı tam anlamıyla ifade edebilmektedir. Öyle ki bu çalışma çalışanların giydigi iş kıyafetlerine, antetli kağıtlarına, kart vizitlerine, fatura ve makbuzlarına, zarflarına kadar herşeyi ile bir bütün oluşturmalıdır.

İmzamızı nasıl farklı farklı atamıyorsak, kurumsal kimlikte firmaların imzası olması sebebiyle bu yönüyle değişikliğe kapalıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi firmaların büyüklüğüne ne olursa olsun Kurumsal Kimlik firmaların yapı taşlarının en başında gelmektedir.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik firma veya kuruluşlara imaj kazandırarak, son kullanıcı yani hitap ettiği müşteri veya hedef kitlesindeki bilinilirliğini arttırarak, hizmet ve ürünlerin tanıtılmasında büyük ve etkin rol oynamaktadır. Dışarıdan bakıldığında sadece bir logo tasarımı olarak görülse de çoğu zaman sadece logo kendi başına yeterli olmayabiliyor. Çok katmanlı şekilde yönetilen büyük kurumsal firmalarda, firmayı kendi vizyon ve araçlarıyla kuran ve geliştiren herkes için ortak bir tanıma sahip olan bir kimlik sistemi de gereklidir.

Kurumsal kimlik bir bütün olarak ele alındığından kartvizitinizden, logonuza, resmi evraklarınızdan promosyonlarınıza kadar firmanızı yansıtarak, daha güçlü ve ciddi duran bir imaj kazanmanızda da etkin rol oynar.

Ajans ekibimiz, Kurumsal Kimliğin önemini biliyor ve marka kimliğinizi oluştururken size ve müşterilerinize en kalıcı etkiyi yaratacak çalışmaları sadece hayata geçiriyoruz.

İlk izlenim önemlidir!

Bu yüzden kurumsal markanızın doğru mesajları ve çağrışımları net bir şekilde belirlemesi ve iletmesi gerekir. En başarılı logolar çarpıcı görsellikte oldukları kadar, temsil ettikleri markaları da tam anlamıyla nesnelleştirmeyi başarmış olanlardır. İlgi çekici ve yaratıcı bir görsel kendinizi rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olur ve müşterilerin gözünde firmanızı unutulmaz kılar.

Başarılı bir marka sadece iyi bir görsel kimlikle yaratılmaz. Ancak iyi bir görsel kimlik olmadan da bir markanın felsefesini, değerlerini, vizyonunu, anlam dünyasını değer ortaklarına doğru biçimde aktarması mümkün olmaz. Görsel kimlik oluşturmada doğru olan markanın dışa yansıyan görüntüsü (kimliği) ile kişiliğinin uyuşmasıdır. Mevlana’nın insanlar için söylediği markalar için de geçerlidir. Markalar da “göründükleri gibi olmalı ya da oldukları gibi görünmelidirler.”

Kurumsal Kimliğin Oluşturulması

Öncelikle çalışma yapılacak firmanın analizleri detaylı olarak çıkarılmalı ve bu yönde ilerlenmelidir. Kurumsal Kimliğin oluşturulması çalışmasında detaylı bir biçimde renk analizi ve grafik çalışmaları hazırlanır.

Firmanın profili çıkarılarak pazarlama stratejisi belirlenir. Kurumsal Kimlik çalışması yapıldıktan sonra hemen bir getirisi olmasını beklemek çok yanlış olur. Çünkü, sistemin belli bir süreye ihtiyacı olduğundan dolayı 6 ay veya 2 sene içinde çalışmaların ne kadar işe yaradığını görebilmekteyiz.

Kurumsal Kimliğin Oluşturulması ve Profesyonel Kurumsal Kimlik, Markaya Neler Katar?
Firma adını son kullanıcıya ulaşarak etkin biçimde yer kazanması
Firma özelliklerinin görsel hızda aktarılması (dinamizm, yenilikçilik vb.)
Ürün ve hizmetlerin kalite garantisi
Ürün ve hizmetlerin doğası ve sektörel konumları hakkında ilk bilgileri iletmesi
İlk bakışta rakiplerden ayrılma.

Kurumsal kimlik oluşumu ile firma ve marka son kullanıcı gözünde yeri olan ve güven hissi uyandıran önemli bir çalışmadır.Bu gibi çalışmaların başında öncelikle tasarım gelmektedir.Profesyonel Kurumsal kimliğin oluşmasında da tasarım ve creative çalışmaların önemli bir rolü vardır.

Kurumsal kimliğin oluşturulmasında;
Çalışma yapılacak firmanın analizleri çıkarılmalı.
Müşteri kitlesinin kimler olduğu belirlenmeli.
Görsel hafızamızda yer edebilecek, akılda kalacak bir çalışma olmalı.
Yapılacak tasarım özgün olmalı, firmanın tanımını göz önüne birebir serebilmeli.
Profosyonel Kurumsal Kimlik çalışmasıyla firma rakiplerinden bir adım daha ileride olmalı.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik çalışmanızı yaptırırken, amatör ellere firmanızı teslim etmeyin.Hazır ve 1- 2 saatte oluşturulmuş logo ve amblem tasarımlarından kaçının, Firmanızın ilk izlenimini logonuz oluşturmaktadır. Logonuzun hitap ettiğiniz kitleye neler hissettirdiği, kullaılacak renkler yapılan illustrasyon hesaplanarak yapılmalıdır. Unutmayın kurumsal kimliğiniz sizinla tanışacak olan yeni müşterilerinize işinizi ne kadar profesyonel yaptığınızı anlatan ilk prestijinizdir.Bizim önerimiz Tüm kurumsalınız için iyi bir bütçe ayırmanızdır.

Kurumsal Kimlik tasarım çalışmalarının önceliği logo ; amblem typography ve logo kimliğidir. Logo renk analizlerinden tüm ölçeklendirme çalışmalarına kadar hepsi bir bütün olarak ele alınarak yapılmalıdır. Logo tasarımları kurumsal kimliklerin altyapısını oluşturulduğundan dolayı temel alınan klavuzdur.

Tüm bu yorucu ve sancılı geçen sürecin sonunda ortaya çıkan ve gerektiği kadar sayfadan oluşan bir “Kurumsal Kimlik Kılavuzu” o kurumun fiziksel yapısının yanında ruhunu da yansıtır.

Kurumsal Kimlik tasarımı; Creative ekip tarafından özenle hazırlanan ve marka imajınızı yükselten çalışmalar bütünüdür, örnek kurumsal kimlik tasarımlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

EGE GRAFİK Markanıza özel tasarımlarla logo tasarım,kurumsal kimlik tasarımı ve web tasarım hizmetleri veren profesyonel ajanstır.

EGE GRAFİK hedef kitleye odaklı kurumsal kimlik tasarımı web tasarımı, logo tasarımı , ve marka danışmanlığı hizmeti veren profesyonel ajanstır.

30 Eylül 2018
1.355 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
tanıtım filmi
internet haber
saç ekimi